//Jak zaprojektować funkcjonalny taras?
  • projekt

Jak zaprojektować funkcjonalny taras?

Budując dom, warto pomyśleć o odpowiedniej przestrzeni do relaksu. W tym celu najczęściej projektuje się tarasy, które nie tylko stanowią idealne miejsce do wypoczynku, ale również często decydują o estetyce całej konstrukcji obiektu.

Aby móc w pełni cieszyć się z praktycznego zastosowania tarasów, już w trakcie ich projektowania warto zwrócić szczególną uwagę na kilka istotnych elementów. Ich zaniedbanie może doprowadzić do tego, że przestrzenie będą źle zagospodarowane, niepraktyczne i nie będą spełniały oczekiwań klientów. Poza zastosowaniem odpowiednich materiałów liczą się również m.in. wymiary, usytuowanie tarasu, zadaszenie, oświetlenie, czy dobór wygodnych i odpornych na zniszczenia mebli.

Na co należy zwrócić uwagę przy projektowaniu tarasu?

Przy projektowaniu tarasu w pierwszej kolejności należy uwzględnić jego kształt i wielkość. Warto przemyśleć, w jakim celu chcemy korzystać z przestrzeni oraz ile miejsca możemy na nią przeznaczyć, tak, by nie zaburzyć planów zagospodarowania krajobrazu. Już na etapie projektu należy zastanowić się, co ma się na nim znaleźć, a z czego można ewentualnie zrezygnować. Wiele zależy również od kształtu domu oraz możliwości, jakie gwarantuje konstrukcja. Poza specyfiką działki znaczenie ma również rozkład pomieszczeń oraz funkcjonalne przejście z domu na zewnątrz. Najlepiej, gdy takie wyjście znajduje się w salonie lub kuchni, co umożliwia łatwe przenoszenie posiłków czy szybkie zmienianie strefy relaksu.

Drugą kwestią, o której trzeba pamiętać, jest odpowiedni wybór materiałów. Poza estetyką warto wziąć pod uwagę odporność na działanie warunków atmosferycznych. Ważne jest również stosowanie tworzyw, które nie wymagają skomplikowanej konserwacji, ani nie zabierają zbyt wiele czasu na utrzymanie ich w czystości. Należy również zadbać o antypoślizgowe materiały, które nie będą stanowiły zagrożenia szczególnie dla dzieci czy zwierząt. Oprócz tego należy również zainwestować w zadaszenie tarasowe, które ochronią domowników przed nadmiernym słońcem czy opadami. Rynek oferuje wiele możliwości w zależności od preferencji montażowych, finansowych oraz estetycznych. Można decydować się na stałe zadaszenia lub ruchome takie jak np. rolety, markizy czy zasłony.

Jakie elementy wpływają na funkcjonalność tarasu?

Chcąc cieszyć się funkcjonalną przestrzenią, należy również zadbać o odpowiednie oświetlenie. Kluczowa jest lokalizacja źródeł światła oraz ich wielkość. Tarasy można wyposażyć w sztuczne oświetlenia lub lampy solarowe. Niepowtarzalny klimat letnich wieczorów tworzą też wszelkiego rodzaju świecie, lampiony i latarenki. O wygodzie świadczy też dobór mebli. Wyposażenie tarasu powinno być przede wszystkim zabezpieczone przed czynnikami zewnętrznymi oraz proste w czyszczeniu. Nie zawsze rozwiązania, które sprawdzają się w domu, są praktyczne również na zewnątrz. Nie należy też zapominać o roślinach, które poza tym, że mają się pięknie prezentować, muszą być dostosowane do panujących warunków klimatycznych.

By |2021-02-13T06:10:09+01:0010 lutego, 2021|Blog|0 Comments

About the Author: